Konya

KonyaTürkiye‘nin yüzölçümü bakımından en büyük ili ve en kalabalık yedinci şehri. 31 ilçeden oluşur. Konya İl Nüfusu: 2.403.053’dür. (2018)[3] Trafik plaka numarası 42’dir. 1875’te kurulan Konya Belediyesi, 1987’de çıkarılan 3399 sayılı yasa gereğince “büyükşehir” statüsüne kavuşmuş olup 1989’dan beri belediye hizmetleri bu statüye göre yürütülmektedir. 2014’te 6360 sayılı kanun ile büyükşehir belediyesinin sınırları il mülki sınırları oldu.

Ekonomik açıdan Türkiye’nin gelişmiş kentlerinden biri olan Konya doğal ve tarihsel zenginlikleriyle de önem taşır. Dünyanın en eski yerleşimlerinden biri olan Çatalhöyük, 2012 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi‘ne alınmıştır. Şehir Anadolu Selçukluları’nın ve Karamanoğulları’nın başkentliğini yapmıştır.Türkiye’nin en önemli sanayi kentlerindendir. Anadolu Kaplanları‘ndandır. Şehrin futbol takımı Konyaspor’dur. Yöresel yemekleri Etliekmek,Bamya Çorbası, Mevlana böreği,Yağ Somunu,Tiriti,Konya Pilavı,Sac arası ve Fırın kebabı dır. Konya’nın simgeleri arasında Mevlana Müzesi (Kubbe-i Hadrâ), çift başlı kartal‘dır.

Konya’ da ne yapılır ? Konya’ da gezilecek yerler?

 1. Mevlana’ yı görün ve bu kültürü yakından tanımaya çalışın..
 2. Mevlana’dan bahsetmişken, Şems-i Tebrizi Türbesi’ ni görmemek olmaz.
 3. Buralara kadar gelmişken Somatçı Fihi Ma Fih Restaurant ‘ ada uğrayın; burada Mevlevi Mutfağı’ nı, Selçuklu ve Osmanlı Mmutfağı’ nı gerçek anlamda tanıma fırsatı bulun. Erikli biftek, köz biber çorbası, bademli köfte gibi her birinin bir hikayesi, anlamı olan yemeklerden tadın. Ancak gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız tavsiye edilir.
 4. Eski bir Rum Köyü olan Sille Sokaklarını keşfedin. Hatta mümkünse burada Taş Han Kafe’ de kahvaltı edin.
 5. Madem Konya’ya geldiniz Beyşehir’ i görmeden gitmek olmaz. Bu güzergahta Sonsuz Şükran Köyü ve Tolca keyifle keşfedebileceğiniz yerlerdendir. Tolca’ da harika bir balık yedikten sonra, Şükran Köyü’nde ve özellikle de gün batımında birbirinden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.
 6. Çatalhöyük gezi planınızda olmazsa olmaz.
 7. Çetmi Şelalesi
 8. Aygırdibi Şelalesi
 9. Kestel Baraj Gölü
 10. Bulcuk Baraj Gölü
 11. İvriz Şelalesi
 12. Bunlar dışında kent merkezinde, Kelebekler Vadisi, Kyoto Japon Parkı, Tarihi Bedesten Çarşısı, Ecdat Parkı, Kadınlar Pazarı, Meram Bağları, Konya Bilim Merkezi, Alaaddin Tepesi ve Alaaddin Camii, İnce Minare Müzesi, 80 Binde Devr-i Alem Parkı, Karatay Medresesi, Aziziye Camii,
 13. Konaklamanızı, Mevlana’ ya yakın olması ve Konya Kültürü’ nü tam olarak tanıyabilmeniz için; Hich Hotel, Dervish Otel, Araf Hotel ya da Mesnevi Otel’ de yapmanızı öneririz.
 14. Konya Mutfağı kesinlikle harikadır. Kabakçı Ali’de tirit, Havzan Etliekmek’ te etliekmek, Hacı Şükrü’ de kebap ve Şendağlı’ da yağ somunu yemeden bu kenti terk etmeyin.
 15. Konya’ nın gece hayatı elbette ki İstanbul, İzmir gibi değildir; ancak burada da güzel mezeler eşliğinde rakınızı içip sohbet edebilirsiniz ya da bira veya şarap eşliğinde keyifli bir gece geçirebilirsiniz. Joui Restaurant, Saja, Roka Meyhanesi önerebileceğimiz adreslerdendir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir