Kendime Notlar

Yarım Kalan Aşk Unutulmaz ve Evlilik Aşkı Öldürüyor Önermeleri Hakkında Değerlendirme

Evlilik Aşkı Öldürür mü ?

 

 

İnsan hayatında genellemeler vardır, öyle ki bu genellemeler neredeyse güneş doğudan doğar, şeklindeki bilgi kadar yerleşmiştir hayatımıza ve bunlara körkütük bağlıyızdır, aksini düşünmek veya kabul etmek neredeyse imkansızdır. İşte yarım kalan aşk unutulmaz veya evlilik aşkı öldürüyor genellemeleri de bunlardan bazılarıdır. Önermeye göre bunlardan ilki zihinde capcanlı dururken, özlenirken; diğerinde bir bıkkınlık veya bir mecburiyet vardır. Oysa ki bunlar arasındaki temel fark yarım kalmak ve tamamlanmaktır.

 

O unutulamadığı iddia edilen aşk ile ilgili defter zihinde kapanmamıştır, zihnin uygun gördüğü son gerçekleşmemiştir ve istenilene aykırı bir biçimde, belki beklenmeyen bir zamanda veya nedenle, belki üçüncü kişilerin etkisiyle ancak her halükarda kontrolsüzce bitmiştir ilişki. Zihnin yaşamayı planladıkları bir türlü gerçekleşmemiştir ve o ilişki, standart bir ilişkinin giriş, gelişme ve sonuç bölümleriyle şu yada bu nedenle örtüşmemiştir. Buda zihinde tamamlanmamışlık hissine neden olmuştur. İnsanın tamamlamaya olan meyili ve sorumluluğu, sonu görme arzusu, kapatamadığı bu defteri hep canlı tutmakta ve o eksik kalanın bir gün bir yerde farklı bir son ile buluşması gerektiğine inanmaktadır. Bu durum ”devam edecek” şeklinde biten haftalık dizi filmleri andırmaktadır. Nasıl ki en heyecanlı yerinde, bir sonraki hafta diğer bölümü gösterime girmek üzere biten dizi için bir sonraki hafta heyecanla bekleniyor ve zihni meşgul edip, merak uyandırıyorsa; işte standartlardan sapmış bu aşkta aynı nedenle canlı kalmaktadır.

 

Bu noktada evliliğin aşkı öldürmesi de sonun görülmesinden kaynaklanmaktadır. Standart bir ilişkide giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinde, son görülmüş ve kurulan ilişki evlilikle ve hatta müşterek çocuklarla tamamlanmıştır. Hikaye bitmiş, eksik bir şey kalmamıştır. İşte tam olarak da bu sebeplerden zihinde evliliğe yönelik taze ve heyecanlı bir ilgi kalmaz. Ve her gün bir önceki günün, her ayrıntısı birbirine benzeyen bir tekrarı haline gelir.

 

Tüm bunları Zeigarnik Etkisi ile açıklamak mümkündür.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu